Najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności w AC
Odpowiedzialność ubezpieczyciela nigdy nie jest nieograniczona. W przypadku ubezpieczenia AC, ma on prawo swobodnego kształtowania warunków wyłączenia odpowiedzialności. Zobacz, w jakich sytuacjach najczęściej dojdzie do uprawnionej odmowy wypłaty odszkodowania.
W przypadku ubezpieczenia AC, zasady wyłączenia odpowiedzialności nie są regulowane przez ustawodawcę, więc mogą różnić się w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Istnieje jednak kilkanaście sytuacji, w których każdy (lub prawie każdy) ubezpieczyciel wyłączy swoją odpowiedzialność i nie zakwalifikuje szkody do likwidacji.
Najważniejsze wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu AC to:
- Franszyza integralna(gdy wartość szkody nie przekracza określonej w umowie kwoty, zwykle 500 zł)
- Franszyza redukcyjna(gdy kwota pomniejszająca każde świadczenie jest wyższa od wartości szkody)
- Wyrządzenie szkody umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa (np. celowe uszkodzenie samochodu, by wyłudzić odszkodowanie albo stoczenie się pojazdu ze wzniesienia przez niezaciągnięcie hamulca ręcznego)
- Spowodowanie szkody pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających(przez właściciela samochodu lub członka jego gospodarstwa domowego, który był pod wpływem – wyłączenia tego można uniknąć, wykupując tzw. „klauzulę alkoholową”)
- Brak ważnego badania technicznego
- Nieposiadanie ważnego prawa jazdy przez kierującego
- Ucieczka z miejsca kolizji lub wypadku
- Użytkowanie pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem (np. udział w rajdzie samochodem osobowym);
- Powstanie szkody w wyniku normalnego eksploatowania pojazdu (np. korodowanie części, awarie mechaniczne etc.)
- Naruszenie przepisów ruchu drogowego (np. przekroczenie dozwolonej prędkości, zwykle prowadzi do obniżenia wysokości odszkodowania, a nie odmowy wypłaty)
- Opuszczenie pojazdu bez jego właściwego zabezpieczenia
- Uszkodzenie wyposażenia, gdy dach był zdjęty lub złożony (dotyczy samochodów typu kabriolet)
- Kradzież samochodu w wyniku nienależytej ochrony (np. pozostawienie kluczyków w stacyjce, brak deklarowanych zabezpieczeń lub ich nieuruchomienie, brak wymiany zamków po zgubieniu lub kradzieży kluczyka)
- Kradzież samochodu na terenie kraju o podwyższonym ryzyku (np. w Rosji, Mołdawii, na Białorusi lub Ukrainie – jadąc do tych krajów, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie)
- Szkoda powstała w wyniku działań wojennych(a także zamieszek, strajków lub ataków terrorystycznych o charakterze międzynarodowym lub lokalnym)
- Zniszczenia spowodowane niewłaściwą eksploatacją pojazdu lub złym stanem technicznym
- Wykorzystanie auta do przestępstwa
Przed zakupem polisy AC należy dokładnie zapoznać się z treścią OWU, a gdy którykolwiek z zapisów jest niezrozumiały, poprosić o wyjaśnienie agenta lub konsultanta.
Autor artykułu: Edward Wąsiołek – doradca ubezpieczeniowy tel. 570 044 918