fbpx

 

Mała szkoda – mały problem. Dzięki BLS, zlikwidujesz szkodę szybciej. 

System BLS (Bezpośredniej Likwidacji Szkody), chociaż działa w Polsce od 2015 roku, dla wielu kierowców wciąż pozostaje rozwiązaniem nieznanym. Dzięki BLS, proces likwidacji szkody przebiega znacznie szybciej, ponieważ wszystkie formalności dopełniasz u SWOJEGO ubezpieczyciela. Na czym dokładnie polega BLS i kiedy możesz z niego skorzystać?

Bierzesz udział w zdarzeniu drogowym. Twój samochód zostaje uszkodzony. Uzyskujesz oświadczenie sprawcy. Co robisz potem? Zapewne ubiegasz się o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. Pamiętaj, że masz też szybszą i bardziej przyjazną alternatywę dochodzenia roszczeń. Możesz wybrać BLS, czyli Bezpośrednią Likwidację Szkody. System wprowadzony z inicjatywy samych zakładów ubezpieczeń od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje w europejskich krajach, m.in. we Francji, Belgii, Hiszpanii, Grecji i we Włoszech. 

Jak działa BLS?

Jako osoba poszkodowana dostarczasz dokumentację ze zdarzenia tylko do swojego zakładu ubezpieczeń – tego, w którym wykupiłeś polisę OC. Twój ubezpieczyciel rozlicza szkodę, a następnie dopełnia formalności z ubezpieczycielem sprawcy – bez angażowania Ciebie. Zakłady ubezpieczeń działają na podstawie cywilnoprawnego porozumienia. W efekcie, komunikujesz się tylko ze swoim ubezpieczycielem, którego wybrałeś np. ze względu na jakość komunikacji czy rzetelność wycen. Twój ubezpieczyciel, poprzez sprawny i profesjonalny proces likwidacji szkody, pracuje na swoją opinię, dlatego zależy mu na umacnianiu pozytywnej, długofalowej relacji z klientem. Nie musisz martwić się, że zostaniesz poproszony o dostarczanie kolejnych i kolejnych dokumentów czy potraktowany lekceważąco przez „obcą” firmę.

Kiedy można skorzystać z BLS? 

Po pierwsze, skorzystanie z BLS wymaga wykupienia polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym, które przystąpiło do tego systemu. Jeśli posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie OC w PZU, Aviva, Uniqa, Ergo Hestia, Warta, AXA Direct, Concordia lub Gothaer, możesz zlikwidować szkodę w ramach BLS. Po drugie, skorzystanie z BLS wymaga spełnienia warunków określonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Zgodnie z przepisami, bezpośrednia likwidacja szkoda jest możliwa, jeżeli:

  • szkoda dotyczy tylko samochodów (żaden uczestnik zdarzenia nie może ponieść uszczerbku na zdrowiu);
  • wysokość szkody nie przekracza 30 000 zł;
  • zdarzenie miało miejsce na terenie Polski;
  • w zdarzeniu brały udział tylko dwa samochody;
  • samochody biorące udział w zdarzeniu są zarejestrowane w Polsce;
  • poszkodowany powiadomił wyłącznie swojego ubezpieczyciela (jeśli skontaktuje się z TU sprawcy, proces przebiegać będzie według standardowej procedury);
  • postępowania nie sprowadzono na drogę sądową;
  • poszkodowany i sprawca w dniu zgłoszenia szkody posiadają ważne polisy OC, zakupione u uczestnika Porozumienia BLS (wymóg dotyczy tylko wybranych TU). 

Jak ustalić wysokość szkody?

Jako poszkodowany nie musisz wiedzieć, czy wysokość szkody nie przekracza granicy 30 000 zł. Zgłaszając szkodę do swojego ubezpieczyciela, ten sam dokonuje wyceny i podejmuje decyzję, czy szkoda kwalifikuje się do likwidacji w ramach BLS. Jeżeli okaże się, że wysokość szkody przekracza dozwoloną kwotę, ubezpieczyciel sam przekazuje sprawę do TU sprawcy kolizji. Jak pokazuje praktyka, nawet 98% szkód komunikacyjnych wycenianych jest na kwotę niższą niż 30 000 zł, więc można je zlikwidować w ramach BLS. 

Dodatkowe korzyści z BLS

Polisa OC z BLS może obejmować różne usługi dodatkowe, dostępne zwykle tylko dla rozszerzonych pakietów Assistance, np. zwrot kosztów holowania uszkodzonego pojazdu czy udostępnienie samochodu zastępczego na czas naprawy auta.

Ile kosztuje polisa OC z BLS?

Wybór polisy OC z opcją BLS może, ale nie musi wpłynąć na wzrost składki za ubezpieczenie. Wszystko zależy od ubezpieczyciela. Obecnie ubezpieczenia OC oferuje na polskim rynku przeszło 20 towarzystw. Część z nich wprowadziła własne oferty bezpośredniej likwidacji szkód, stanowiące dodatkową umowę ubezpieczenia. 

Czy warto korzystać z BLS?

Naszym zdaniem – jak najbardziej. Dzięki BLS, likwidacja szkody jest znacznie szybsza i prostsza, a Twój ubezpieczyciel nareszcie ma szansę umocnienia nawiązanej relacji i pokazania Ci, że wybór zakładu ubezpieczeniowego MA ZNACZENIE dla sprawności i rzetelności postępowania odszkodowawczego (wcześniej jedynym czynnikiem decydującym o wyborze obowiązkowej polisy OC była wysokość składki). BLS umożliwia ocenę jakości obsługi wybranego TU nie tylko z perspektywy kupującego polisę, ale również dochodzącego roszczenie. Pomimo tego, że system działa w Polsce już od przeszło 4 lat, wciąż dla wielu ubezpieczonych pozostaje nowością. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twoja polisa obejmuje BLS albo dokonać wyceny składki OC z BLS, odwiedź swojego agenta. Wyjaśnimy, doradzimy, rozwiejemy wątpliwości.  

                                           

 

 

Autor artykułu: Dorota Wąsiołek

Doradca ubezpieczeniowy